Kísértés a jóra! A Jó az emberi szív természete!

A jó kísértése. Az ember nem térhet ki előle, csak, ha elfordítja róla figyelmét. Ha kellő ideig és eléggé figyelünk rá, nem tudunk ellenállni neki.

albert_schweitzer.jpg

ALBERT SCHWEITZER, A Tisztelet embere

Afrika. Gabon. Az őserdő folyóján, árral szemben lassan halad a hajó.    A folyóban halak, vízilovak , krokodilusok és pókok százai. Liánok  borítják a partot. Moszkitók és madársereg kíséri a hajót. Az élet kápráztató nyüzsgését figyeli a hajón utazó orvos. Közben naplót ír.

"Lassan hajózunk az ár ellen, s nem minden nehézség nélkül találtuk meg az utat a homokpadok között. A száraz évszakban voltunk. Gondolataimba mélyedve ültem a fedélzeten, nem érdekelt, ami körülöttem történik, minden erőmmel azon voltam, hogy megragadjam az erkölcs alapvető általános fogalmát, amit egyetlen filozófia sem tár elénk. Egyik lapot a másik után írtam tele, csak azért, hogy erre az újra meg újra tovatűnő problémára összpontosítsam gondolataimat.

Két nap telt így el. A harmadik nap estéjén, amikor a lenyugvó nap fényében haladó hajónk éppen egy vízilócsordát kergetett szét, hirtelen, anélkül, hogy megsejtettem volna, megjelentek előttem a szavak: AZ ÉLET TISZTELETE...Végre megnyílt előttem a világ és az életigenlés meg az erkölcsi találkozáshoz vezető út. Kezemben volt a probléma kulcsa. Tudtam, hogy mindaz, ami meghatározza a kultúrát, amely méltó a névre, gondolati eredetű."

Albert Schweitzer hajóutazásának ettől a pillanatától tudta, hitte és megélte, hogy nincs alapvetőbb törvény, mely szerint élnie kell az embernek, mint az

ÉLET IRÁNTI MÉLYSÉGES TISZTELET.

1913-tól 1965-ig, haláláig élt és dolgozott az őserdőben. Kórházat épített. Gyógyította a bennszülötteket, akiket az akkori közvélemény még emberszámba sem vett.. Gyógyította őket szeretetből, a leprásokat, a maláriásokat, a törött kezűeket. 

Az életet tisztelte fekete színű embertársaiban.

Szűk dolgozószobájában vendégként tűrte el, helyesebben: szeretettel látta vendégül a hangyacsaládot, az erdőben sebesülten talált állatokat. Gondozta azokat. Társai voltak a papagájok, az antilopok, cicák és kutyák.

Az élet áhítatos tisztelete hatotta át minden élőlény iránt. Segítette, ápolta a rászoruló embert és állatot. Jellemző gondolkodására és magatartására, amit egy alkalommal mondott:

"Az a szegény szállongó légy, amit kezünkkel le akarunk csapni, éppúgy belépett a létbe, mint mi magunk. Ismeri a félelmet, vágyakozik a boldogságra, szorong a megsemmisüléstől. Tehát nemcsak az ember a felebarátunk. Felebarátunk az összes élőlény."

AZ ÉLET TISZTELETE érzés, hit, tett volt benne. megélte a tisztelet erényét. Áldották az őserdő bennszülöttei. Szerették a meggyógyított állatok. Csodálták kortársai. Figyelték cselekedeteit és az életért felemelt szavait. 1953-ban béke Nobel-díjjal tüntették ki. 1957-ben élesen elítélte az atomfegyverkezést, mert féltette az embert, a föld állatjait és növényeit. Albert Schweitzer századunk embere volt. Az orvos- és hittudományok tudósa. Bach műveit egyedülállóan értelmezte. Zenetudósként is elismerték. Csodálatosan orgonált. Orgona-művészként járta be Európát. Könyveket írt. Mégsem ezek az értékei őrzik emlékét, és emelik életét elénk példaként. Hanem az élete, a mindennapi cselekedetei, melyben akár gyógyított, akár az őserdő majmain segített, akár rámosolygott a leprásokra, akár Bach zenéjét szólaltatta meg - mind-mind áthatotta  AZ ÉLET IRÁNTI TISZTELET.

Utánozhatatlanul nagy Ő? Mi hozzájárulhatunk az élet tiszteletéhez? Így válaszol kérdéseinkre:

"Mindig keresse annak a lehetőségét, hogy jót cselekedjék. Minden embernek a maga módján kell keresnie annak a lehetőségét, hogy még nemesebbé váljék, és megvalósítsa az igazi emberi méltóságát. Bizonyos időt embertárainak kell szentelnie. Lehet, hogy ez nem sok, de tegyen valamit azokért, akik emberi segítségre szorulnak,  valami mást, amiért nem kap fizetést - csupán e munka elvégzésének kiváltságát."

AZ ÉLET TISZTELETE-ismerjük meg a tisztelet erényét, döntsünk a tisztelet jellemet gazdagító értéke mellett. Ennek a századnak szüksége volt Albert Schweitzerre. Ma és holnap a környezetedben föltétlen szükséges, hogy benned megjelenjen a tisztelet embere.

afa.jpg

A TISZTELET

A tisztelet ősérzése mozdul


-a gyermekben, aki apjára, anyjára felnézni akar;
-az ifjúban, aki tanárjában, nevelőjében tudást, jellemet keres, hogy valami tökéletest találjon;
-az emberben, mikor eszmét akar találni, mikor eszményt akar látni, hogy élete beteljesedjék.

Az ember önmagánál többet, nagyobbat keres, akar, vágyik valamire vagy valakire.

AZ EMBER FÖLFELÉ NÉZŐ LÉNY.

Az ember tiszteletre születettés csak akkor lesz kiegyensúlyozott, ha értékesebbet talál önmagánál. Az ember akkor érzi jól magát, akkor érzi legnagyobbnak magát, ha van aki vagy ami előtt leborulnia érdemes!

A személynek a tisztelet természetes igénye és egyben értéke. Erre az alapra építi, ebből akarja kivirágoztatni az emberiség minden nagy nevelője törvényeit, a helyes emberi élet szabályait. A Biblia az imádás és tisztelet parancsával kezdi tíz parancsolatát.

A marxizmus humanizmusa a közösségnek követel tiszteletet. Akit betölt a tisztelet, annak az élete irányt kapott. Képes fejlődni. Gazdagszik. A tiszteletben nyílik értékek befogadására a szív.

A tisztelet ősérzése áhítattal tölti be az embert, mikor virágbimbóra néz;

A csodálkozó tisztelet nyitja ki a szemét a feltalálónak, ad szárnyakat a művész képzeletének, tanítja látni a szerelmes szívét.

Az operaénekes Simándi József nyilatkozta a televízióban:

"Mi kell ahhoz, hogy jó énekessé váljon az ember? A tehetség mellett szorgalom és alázatos tisztelet az előadott mű és a közönség iránt."

Egy kórbonctani professzor pedig arról beszélt, hogy tanítványainak mindig mondja: "A halott emberhez is azzal a tisztelettel kell lépnünk, hogy ő még valamire taníthat minket."

HOL KEZDŐDIK A TISZTELET?

Tiszteld önmagad ember voltát. Ismerd meg értékeidet. Ha tudod tisztelni önmagad, már mozdul is benned a másik iránti tisztelet, hiszen ő is ember.

mikor szemléli a csillagos eget, mikroszkóppal kukucskál az anyag belsejébe; mikor Bach- vagy Beethoven-zenét hallgat; mikor belefelejtkezik egy gyermek tekintetébe, szerelmese szépségébe.

Végtelen és egyetlen "világ" vagy, mely csodálatra méltó. És amikor kinézel benső világodból, mérhetetlen és számtalan világ tárul eléd, melyet megismerni és megszeretni igazán a tisztelet első lépése által lehet.

Igen, ISMERNI ÉS SZERETNI! Az első lépés, hogy bármit vagy bárkit ismerj vagy szeress az, hogy tudd TISZTELNI.

A tisztelet sorsjelentőségét Albert Schweitzer fogalmazta meg:

A LEGFŐBB ERÉNY AZ ÉLET TISZTELETE.

Jelenünket és jövőnket csak a tisztelettől áthatott emberek építik és csak ők építhetik igazán.

A tisztelet ősérzése, mely őslátás, ősértékelés-töltsön be és vegyen körül.

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 12
Tegnapi: 7
Heti: 12
Havi: 256
Össz.: 108 544

Látogatottság növelés
Oldal: ALBERT SCHWEITZER a tisztelet embere
Kísértés a jóra! A Jó az emberi szív természete! - © 2008 - 2024 - etikaiolvasokonyv.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »