Kísértés a jóra! A Jó az emberi szív természete!

A jó kísértése. Az ember nem térhet ki előle, csak, ha elfordítja róla figyelmét. Ha kellő ideig és eléggé figyelünk rá, nem tudunk ellenállni neki.

NAGAJ TAKASI, AZ ERŐSLELKŰ EMBER

Az atombomba városában, Nagaszakiban mindenki ismerte. Ő volt a város orvosa. Előbb a belgyógyászaton dolgozott, majd a röntgenosztályra került. A rendszeres sugárzás miatt szervezetét megtámadta a fehérvérűség. Betegsége azonban nem tántorította el hivatásától. A gyógyítás és a tudományos kutatás érdekében a röntgenosztályon dolgozott tovább. 

A második világháború 72 csatájában vett részt. Többször került életveszélybe, mert ott volt mindenütt, ahol menteni kellett a sebesülteket, akár japánok voltak azok, akár az ellenség emberei.

nagaszaki.jpg

Azon a szörnyű napon, amikor 700 méterre a kórháztól lezuhant az atombomba, ő éppen bent dolgozott. Ápolók, orvosok, betegek 80%-a meghalt. Ő üvegszilánkoktól száz sebből vérzett. Sérüléseivel mit sem törődött. A sebesülteket kereste, mentette, ápolta. Nem futott haza. Kitartott, ahová a kötelesség és hivatás állította. Halálos fáradtan, három nap múlva ment haza. Porrá égett otthont talált. Sebes kezeivel szedte ki felesége csontjait a romok alól. Erős lélekkel viselte el ezt a csapást. Még aznap eltemette feleségét és tovább gondozta az atombomba sérültjeit. Lelkierejéből még arra is jutott, hogy reményt, derűt ébresztett embertársaiban.

A város környékére költözött, de mikor megtudta azt a hírt, hogy arról beszélnek: 70 év múlva sem lesz Nagaszakiban élet, visszament a városba. Példája mások szívében legyőzte a félelmet, és erőt sugárzott a reménytelenkedőke. A város vezetői meghívták az egyetemre tanítani. Ment, de betegeiről nem feledkezett meg. Gondja volt 600 árván maradt gyermekre is, akik az ő tanácsára ezer cseresznyefát ültettek. A "jövőt" ültették, ő pedig a gyermekek szívében az életkedvet.

"Égő gyertya vagyok. Addig kell dolgoznom, míg erőm van. Mint a gyertya, amely ég, míg tart a viasz."

Így beszélt magáról.

Ám a "viasz", az egészsége egyre romlik. A fehérvérűség, az atombomba okzta sebek a testén, a felőrlő munka gyöngíti. Ágynak dől. Úgy érzi, legfeljebb 3 évet él még. Egészsége egyre fogy, ám lelkiereje nem hagyja el.

"Karomat és ujjaimat még tudom mozgatni. Legalábbis a jobb kezemen. Tehát írni még tudok, azaz csak írni tudok már. Így tehát írni fogok."

Élete utolsó éveiben 15 könyvet jelntetett meg. Világhírnevet szerez neki az egyik könyve: Nagaszaki harangok. Az atombomba rettenetét átélt néphez megtalálta a hangot, mellyel szólni kell, és szólt. Rengetegen keresik fel levélben. Körülbelül 6000 levleet ír válaszul. Közben őt, a beteget személyesen is sokan felkeresik. Úgy mennek hozzá, mint forráshoz, melyből erőt lehet meríteni.

1953. április utolsó napjaiban kórházba kellett vinni. Hordágyon vitték barátai. Kérte őket, rózsát tegyenek  sírjára. Egyik versében már előbb írt erről: "Ahogy az illat kiárad a fehér rózsából, úgy hagyon én is el testemet."

1953. május 1-jén halt meg.

Temetésén a japán miniszterelnök és 20 ezer ember vett részt. A gyárak szirénái, a buddhista pagodák és a keresztény templomok harangjai, a kikötőben horgonyzó hajók búgó kürtjei búcsúztatták.

Temették Nagaszaki orvosát, akinek lelkiereje képes volt tűrni a  testi-lelki szenvedést; képes volt erős maradni a reménytelenség állaptában; hivatásában kitartott a legnehezebb körülmények között és reményt gyújtott az elcsüggedtek lelkében.

Sajnos nem nézhetem meg sírján a rózsákat, de látom az erőt, mely betöltötte életét.

Fehér rózsák a sírján...Erőslelkűség jellemében...Nagaj Takasi.

Akik ismernek és neved kiejtik, mit tartanak rólad? Mit ismernek fel benned? Boldog vagy, ha így szólnak rólad: erőslelkű ember!


A LELKIERŐ

A lélek ereje. Az akarat ereje. A szív energiája. Kétféleképpen nyilvánul meg: cselekvően és tűrően.

A lelkierő képesít tenni, akarni, kezdeményezni, bátornak lenni, elindulni, kitartani! A lelkierő tesz képessé a fájfalmat elviselni, a gondot összeroppanás nélkül hordozni, a remény ellenére remélni!

A lelkierő tűr és cselekszik.

A lelkierő a jellem "statikai" ereje. Egybefogja, egységbe szervezi, egységben tartja a személyiséget. A híd, a ház statikai erőit nem látni, de látni a folyón átívelő hidat és látni az égbe feltörő toronyházat!

A lelkierő önmagában véve láthatatlan, de a jellem tetteiben nem lehet észre nem venni.

A lelkierő képesít hősi tettekre. Ugyanez a lelkierő képes végigélni a hétköznapokat. (Vajon melyikhez kell nagyobb erő?!)

Mindenki "nagyra" születet és ehhez a nagysághoz szunnyd benne az erő. A rászabott, a pont neki való nagyság megéléséhez rendelkezik a szükséges erővel. Nem kevesebbel és nem többel.

A nagyságot a legtöbb ember a mindennapokban éli meg. Élni a mindennapokat kötelességben, hűségben, szeretetben, megbízhatóságban, kitartásban - ehhez erő kell. Aki erényekben éli végig élete hétköznapjait, az lélekben erős.

A fizikai erőt mérni lehet. Bemérni. Van mértékegysége. Képlet segít kiszámítani. A lelkierő megállapításához nincs képlet. Nincs mértékegysége. Nem lehet bemérni, kiszámítani.

A lélek ereje abban hasonlít a test erejéhez, hogy amint ez a test minden porcikáját áthatja, úgy van jelen a lelkierő is az egész emberben.

A testi erő fejleszthető. Tanfolyamok hirdetnek edzéseket.

A lelkierő is növelhető. Edzeni kell. Vannak módszerek. Aki az erényeket gyakorolja, az edzésben tartja akaratát. Az erény szóban az "erő" szó rejtőzik.

Elválsazthatatlan egység az emberben a test és a lélek. Kölcsönhatásban élnek. Az egyik nem lehet beteg, hogy a másik ne sínylené meg. Ha az egyik erősödik, a másik is növekszik. A test erősítése a sportban a lelki erőt is edzi. A lelkierő tréningeztetése kihat a testi erőre.

A lelkierősség a jellem alapja.

A lelkierősség biztosítja a személyiségnek a külvilággal szembeni függetlenségét. A lelkierő vigyáz a benső világ önállóságára. Az akarat ereje vívja ki a lélek szabadságharcát és viszi győzelemre a közvélemény, a divat zsarnokságával szemben. És a közönnyel szemben.

A lelkierő nagyságával egyenes arányban áll az önálló gondolkodás szabadsága, a döntések egyéni jellege. Saját életét csak a lélekben erős képes megélni.

Mikor "erős" akarsz lenni, a jóra érzel kísértést. Ne állj ellen! Dolgozd ki magadban a lélek erőkészletét. Hogy azzá lehess, akivé lenned kell. A lelkierő biztosítja benső szabadságod és ez a szabadság a Jóságban teljesedik be.

Te sem akarsz kevesebbet!

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 4
Heti: 30
Havi: 115
Össz.: 109 811

Látogatottság növelés
Oldal: NAGAJ TAKASI, Az Erőslelkű ember
Kísértés a jóra! A Jó az emberi szív természete! - © 2008 - 2024 - etikaiolvasokonyv.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »