Kísértés a jóra! A Jó az emberi szív természete!

A jó kísértése. Az ember nem térhet ki előle, csak, ha elfordítja róla figyelmét. Ha kellő ideig és eléggé figyelünk rá, nem tudunk ellenállni neki.


sztehlo_gabor.jpg

SZTEHLO GÁBOR Okossága

Találékony a hála. Jeruzsálem  egyik ligetében fákat ültetnek azok emlékére, akik életeket mentettek meg a második világháború idején. Az Üldözötteket mentő keresztények ligetében egy fa Sztehlo Gábor emlékét őrzi.

Magyarország a világháború "csúcsát" Budapest ostromában élte át. A háborúval együtt járó borzalmakat növelte a fővárosban, hogy a vesztett ügy rémületében a németek, a nyilasok összegyűjtötték a zsidókat, hogy koncentrációs táborokba hurcolják őket, vagy ha a kedvük úgy hozta, a Dunába gyilkolják az elfogottakat. Üldöztek ők mindenkit, aki ellenállt nemzetpusztító szándékaiknak.

A háború rettenetében-természetesen-mindenki önmagára gondolt. Ám természetes az is, hogy voltak, akik másokkal is törődtek. Sztehlo Gábor evangélikus lelkész az elhagyott, üldözött gyermekeket kezdte menteni. Segítette őt a Nemzetközi Vöröskereszt. Emlékirataiból idézünk most.

"November elején valaki leadott irodámban egy címet: siessünk oda, és vegyünk át egy teljesen elhagyott kislányt. A delegátus kocsijával robogtunk a Király utcába, a megadott címre. Egy öreg ház belső udvarában volt a lakás, melyben egy  vénséges vén emberpár őrzött egy hároméves gyermeket. Amíg készítgettük, bátorítottuk a kicsit, átrohant a szomszédból egy asszony, és izgatottan kért, hogy a mellettük lévő házba is térjünk be, ott is  van egy gyermek. Szüleinek menekülni kell, mielőtt a gettó bezárul, vegyük védelmünkbe azt is. Megtettük. A szülők boldogan bízták ránk...Kocsink ezalatt az utcán állt, gyermekcsoport vette körül, a legérdeklődőbb kisfiútól kérdeztem, hol vannak a szülei, testvére. Kiderült, senkije nincs. Akar-e velünk jönni? Persze, csillant fel a szeme... Sietnünk kell, minden pillanatban járőrrel találkozhatunk. A három gyermeket az autó aljára rejtettük, pokróccal letakarva, és robogtunk velük a Rózsadombra."

Így és hasonlóan mentette a gyermekeket. A háború zűrzavarában volt benne okosság, hogy képes volt 32 otthont szervezni Budapesten. 1944 októberétől 1945. március végéig otthonaiban 1500 gyermek és 500 felnőtt életét mentette meg! Emlékirataiban a Bogár útiak megmentését így írja le.

"Január elején, azt hiszem, 4-én éjszaka, nagy dörömbölésre ébredtem. Majd felriadtak a többiek is. Női és férfihangok keveredtek az éjszakában. Bizony félve néztem ki a pinceablakon, s a -ki az?- kérdésemre odahajló arcban Stiasznyi Évát, a Bogár úti otthon bezetőjét ismertem fel. Mogotte két német katonát látok...A lélegzetem is elállt egy pillanatra. Az villant át az agyamon, hogy a németek felszámolták a Bogár úti otthont. Elvitték, talán meg is ölték azt a 45 gyermeket! Futottam ajtót nyitni. A hallban ültünk le a lépcsőkre, a zseblámpa fénye mellett Éva elmondta, hogy fontvonalba kerültek, két napja kuporog a gyereksereg a kazánházban a kokszon. Állandóan lőtték őket, ma este tűzszünet állt be. A német frontszakaszparancsnok küldte kísérőül ezt a két katonát, ők segítenek elszállítani a gyerekeket, ha valahol találnak helyet, ahová mehetnek. Mit tegyen? Két napja nem ettek a gyerekek... Ide kell hozni az összes Bogár utcaiakat...A hírhozók induljanak értük, mi pedig helyet készítünk és levest főzünk. Rövidesen megérkezik az első csoport...Amikor ajtót nyitok, majd elnevetem magam, meglátva a német katona nyakában az erősen zsidó jelleget viselő apróságot, amint fázós kezét a katona nyakán melengeti...

Reggel 6 óra lett, mire mindenki evett, lefeküdt papírokra, takarókra és elcsöndesedett. Másnap ismét jött a két katona, és a gondozónők segítségével átvitték a kicsiket Barramadasba."(Egy másik otthonba.)

Sztehlo Gábor 1972-ben életmentő tetteiért a legmagasabb izraeli kitüntetést kapta meg. Emlékét az Üldözötteket mentő keresztények ligetében fa őrzi. Akinek az életét megmentette, hálás neki. Mi, akik csak olvasunk róla, elcsodálkozhatunk bátorságán, emberszeretetén, mellyel "arisztokraták és proletárok, nagykereskedők és kispolgárok, illegális kommunisták és jobboldali gondolkodásúak" gyermekeit mentette. "Üldözött-e, elhagyott-e, ha igyen be kell fogadni"-írja emlékezéseiben.

Sztehlo Gáborban láthatóvá válik az okosság erénye, mely a gyilkos háború gyűlöletében az élet szeretete, az életek megmentése mellett döntött. A legfőbb jót választotta: szolgálni a legvédtelenebbeket.

Mennyi okosság kellett, mikor tárgyalt a zsidókat elítélő tisztviselőkkel, az ártatlanokat üldöző nyilasokkal? Mennyi okosság kellett a félelemtől megbénított gyermekekhez, felnőttekhez, hogy higgyjenek neki és kövessék őt. Sztehlo Gábor élete példa arra, hogy az meber minden körülmény között az okosság erényével képes emberhez méltóan cselekedni.

Az okosságot te sem nélkülözheted.


AZ OKOSSÁG

Fekete-fehér négyzetek. Sötét-világos mezők. Sakk. Játék. Lépni kell. Minden lépés előtt dönteni. Dönteni arról, hová lépjünk? A döntésben mérlegelni kell a lépés következményeit. Ha fehérre lépünk...ha feketére lépünk...Mi következik utánna? Előre kell látni. Sok-sok lehetőség közül kiválasztani a leghelyesebbet.

Aki soha nem ül sakktábla mellé, az is szüntelen "sakkozik" - ha él, ha emberien akar élni. Pillanatonként lépnünk kell. Az élet megszámlálhatatlan lépések folyamata. A lépések előtt dönteni kell: hová lépünk, mit teszünk, cselekedeteinknek milyen következményei lesznek? Saját magukra. Mások életére. 

Életünk döntések sorozata. Aki döntéseiben rendszeresen a leghelyesebbet választja, a legmegfelelőbb jót, abban van az OKOSSÁG erénye.

Az okosság erkölcsi érték, és tulajdonképpen nem iskolázottságot jelent az etika világában. Az okosságot nem osztályozzák bizonyítványban. Oklevéllel, diplomával igazolni nem lehet meglétét. Hiányát sem. Az élet maga tükrözi, hogy okosak vagyunk-e vagy sem. Feketére lépünk-e vagy fehérre? Jóra vagy rosszra mondjuk-e az igent?!

Az okosság dönti el: cselekedjünk-e vagy sem? Ezt vagy azt tegyük-e inkább?

Az okosság a tisztelethez hasonló alaperény. Nélkülözhetetlen. Az okos ember felisemeri a jót. Belátja a jó értékét. A jó mellett dönt, és azt cselekszi.

A jóságot önmagában és másokban nagyra értékeli. Az okos ember emlékezete a valóságot hűen tükrözi. Az okos tanul másoktól. Leleményes. következetes. Éber és óvatos.

Az okosságban az értelem az erkölcsi érték iránti kötelesség tudatában hozza meg döntéseit.

Az okosság erénye kialakul benned

-a helyes önismeret által,

-a tárgyilagos emberismeret által,

-a világ ismerete által,

-a megszerzett és kialakitott VILÁGKÉP által,

mely segít egységben látni a világmindenséget és érzed, tudod a magad helyét-célt ismersz fel és törekszel rá.

Aki sakkozik, az dönt. Felméri lépéseinek következményeit. Előre következtet arra, ami majd bekövetkezik.

Az élet tetteink szüntelen sakklépése. Az okosság erénye vezet a  felé.

Okosságodról nem bizonyítvány, nem diploma tanúskodik, hanem szavaid, tetteid, döntéseid. Az életed maga!

Tetszik nekem az okosság erénye, mely nem más, mint helyesen cselekvő tudás az emberéletről és "villámnyi" tudás az adott pillanatban, az egyetlen és megismételhetetlen helyzetben a JÓRÓL, melyet választani kell.

Neked tetszik?

Az okosság lépéseivel sakkozd át az életed!

 


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 22
Tegnapi: 7
Heti: 22
Havi: 266
Össz.: 108 554

Látogatottság növelés
Oldal: SZTHELO GÁBOR okossága
Kísértés a jóra! A Jó az emberi szív természete! - © 2008 - 2024 - etikaiolvasokonyv.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »